Szakácsok titkos receptjei

Ebben a blogban a budai Horváth Étterem szakácsai felfedik a titkot, hogy miktől lesznek az ételek olyan finomak. Nem csak recepteket, hanem díszítési és tálalási tippekkel is ellátják az Olvasókat!

Friss topikok

Licenc

Creative Commons Licenc

Alapok, azaz hogyan sűrítjük az ételeket

2011.02.18. 12:20 Szakács1

A mostani bejegyzésben megkezdjük az alapok ismertetését. Leírjuk, hogy hogyan lehet sűríteni az ételt habarással, rántással, legírozással és beforralással.

A következő technikák nem minden étel elkészítéséhez szükségesek. Mégis jobb az elején tisztázni őket. Így ha a későbbiekben olyan fogást írunk, amihez valamelyikre szükség van, akkor elég lesz visszautalunk ide.

Akkor vágjunk is bele!

 

Rántás:

Ha sűrítésről van szó, akkor az első, ami az emberek eszébe jut, az a rántás. Ebből kétféle van: van világos (levesekhez, könnyű főzelékekhez) és barna rántás (száraz főzelékekhez). Gyümölcslevesekhez, friss zöldséges ételekhez nem rántást adunk, hanem habarást.

A világos rántást úgy készítjük el, hogy a zsiradékot (zsír, olaj, vaj) felforrósítjuk, majd folyamatos keverés mellett hozzáadjuk a lisztet. Ezt a masszát zsemleszínűre pirítjuk. A keverést a pirítás alatt sem hagyjuk abban, különben hamar odaégne. Ha elérte a kívánt színt, akkor hideg lével (víz, tej, alaplé, stb.) felöntjük, és csomómentesre keverjük. Ha zsiradéknak olajat használtunk, akkor nem hideg, hanem meleg lével kell felönteni!

Az így elkészült rántást, hozzákeverjük a forrásban lévő alaphoz. A folyamatos keverés itt is kulcsfontosságú!

A barna rántás abban tér el a világostól, hogy a lisztet addig pirítjuk, míg az barna színű nem lesz. Ez azonban nem azt jelenti, hogy odaégetjük!

Az arányokat tekintve egy liternyi ételhez körülbelül két evőkanál zsiradékot, két evőkanál lisztet és 2 dl vizet adunk.

Ha a rántás mégis összecsomósodna, akkor hígítsuk fel főzőlével, hogy a csomók feloldódjanak, és ezt folyamatos keverés mellett hozzáadjuk a forrásban lévő ételhez.

Ha hideg rántáshoz meleg folyadékot, vagy meleg rántáshoz hideg folyadékot adunk, akkor csökken a csomósodás valószínűsége.

A rántást lehet ízesíteni hagymával, petrezselyemmel, pirospaprikával vagy amilyen fűszerrel csak szeretnénk. Viszont ezeket csak a pirítás után szabad hozzáadni a rántáshoz, különben keserű lesz az íze.

 

Habarás:

Habarást leggyakrabban zöldbab-, tök- vagy krumplifőzelékekhez, gyümölcslevesekhez, krémlevesekhez, omlettekhez, tejfölös vagy tejszínes paprikás ételekhez és szószokhoz használják.

A tejfölt evőkanalanként hozzáadjuk a liszthez addig, amíg sűrű massza nem lesz belőle. Ha elkészült, akkor a maradék tejfölt is hozzáöntjük, és habverővel elkeverjük. Azért célszerűbb habverőt használni villa helyett, mert így kisebb a valószínűsége annak, hogy csomós lesz a habarás. Az így kapott sűrítményt pedig folyamatos keverés közben beleöntjük a forrásban lévő léhez, amihez készült. Érdemes újra felforralni a levest, hogy a liszt íze ne módosítsa az étel ízét.

Általában másfél-2 dl tejfölhöz egy csapott evőkanálnyi lisztet adunk.

Ha mégis csomós lenne a habarás, akkor szűrőn keresztül kell a főzőléhez adni, és ami fent marad a szűrön, azt villával át kell passzírozni, különben nem tölti be a kívánt sűrűsítő szerepet.

 

Beforralás:

A beforralás egy olyan sűrítési technika, amikor a készülő étel levének egy részét elpárologtatjuk. Így készül a mártások és szószok nagy része.

 

Legírozás:

A habaráshoz hasonló sűrítési módszer, csak ebben az esetben liszt helyett tojássárgáját kell használni. Fontos megjegyezni, hogy ez esetben az étel sose legyen forró, és ne is forraljuk fel, mert a tojás a meleg hatására összeugrik.

Ezeken a módszereken kívül a zöldséges ételeket úgy is lehet sűríteni, hogy a már megfőtt zöldségből kiveszünk egy kisebb adagot (körülbelül az 1/5-ét), összepasszírozzuk, majd ezzel besűrítjük az ételt.

 

Következő bejegyzésünkben elkészítjük a magyar konyhák leggyakoribb ételét, a húslevest!

A bejegyzés trackback címe:

https://titkosreceptek.blog.hu/api/trackback/id/tr402672402

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kovács Tímea Bernadett 2016.11.11. 11:36:50

A legírozás nem sűrítési folyamat, hanem dúsítási.
süti beállítások módosítása